V minulém příspěvku jste se mohli dočíst, co znamená úspěch v životě člověka a jakým způsobem k němu lze směřovat. Protože je to téma velmi obsáhlé a cítím potřebu se mu věnovat podrobněji, připravila jsem vám jeho pokračování. Na začátku cesty za svým vytouženým úspěchem je třeba si stanovit ten správný směr, který poznáme zcela jednoduše – cítíme, že nám to sedí, je nám v tom příjemně, baví nás to, inspiruje, motivuje, naplňuje a díky tomu se nám to i daří.

Úspěšní lidé se od těch neúspěšných neliší v zásadě v tom, že by byli jednoznačně výkonnější, schopnější, průbojnější, inteligentnější nebo ambicióznější, což tak někdy může působit, ale ten základní rozdíl je v tom, že na počátku své cesty dobře naslouchali sami sobě, svému talentu, svým schopnostem, svým potřebám a přesvědčením. Rozhodli se uspět v té oblasti, ve které se cítí takříkajíc jako „ryba ve vodě“. K tomuto rozhodnutí je třeba i značné míry sebekritiky, uvědomění si toho, v čem jsou naše šance na úspěch malé. A tak možná i vylučovacím způsobem můžeme dojít  k té nejlepší volbě. Proto se teď pojďte každý zamyslet nad tím, v jaké věci skutečně vynikáte? Zkuste přijít na to, co vás odlišuje od ostatních, v čem jste schopnější, kreativnější, rychlejší, chytřejší, prostě lepší než lidé kolem vás? Už to máte? Zkuste vymyslet cokoli, nemusí to být ani pracovní činnost, může to být činnost umělecká, myslitelská, sportovní nebo dobročinná… Určitě jste už na něco přišli. Teď si tu činnost napište na papír a představte si sebe sama, jak ji realizujete. Jak se cítíte, je vám v tom příjemně? Představte si, jak touto činností trávíte celé dny a něco plnohodnotného vytváříte nejen pro vás, ale i pro ostatní. Jaké to je? Toto prvotní rozhodnutí je zásadní také pro to, že práce nebo činnost, jakou si zvolíte, by vás měla nabíjet pozitivní energií, kterou budete nutně na cestě za úspěchem potřebovat, proto rozhodně nemá cenu se do něčeho nutit.

Když už máte vybraný směr cesty, je na čase se po ní vydat. Co je třeba si s sebou vzít a za každou cenu se toho nevzdávat je vaše jedinečnost, osobitost, originalita. Ať se pouštíte do čehokoli, dělejte to po svém, tak aby cokoli, co uděláte, za vámi zanechalo neviditelný podpis, který vás bude odlišovat od ostatních. Nenechte se odradit radami „moudřejších“, že takhle se to nedělá nebo s tímhle nikam nedojdete, pokud jste přesvědčeni o tom, že to chcete vyzkoušet, jděte do toho. Se strachem se totiž nikdy daleko nedošlo a jak se říká: „jedině ten, kdo je ochoten riskovat veliký nezdar, může dosáhnout velkého úspěchu„, na cestě za úspěchem se s nějakým tím zaškobrtnutím počítat musí. Bohužel strach je také to, co z nás dělá ovce a zbavuje nás tak vlastních postojů, názorů, přesvědčení, v těch nejhorších případech i naší lidskosti. Zbavte se obav z vlastního selhání, nepodceňujte se, nepochybujte o sobě a věřte si, to je ten správný způsob. Nemějte strach z neúspěchu, protože právě neúspěch je nejlepším zdrojem informací o tom, jak příště věc udělat jinak nebo lépe. Neúspěch může být také cestou k úspěchu, a jak říká můj táta „lyžař ,který nikdy nepadá, není správný lyžař, protože jede pod své možnosti“. Chybami se totiž učíme nejlépe.

Na cestě za úspěchem ale nemusíte kráčet sami, pro zdolání vašeho „Mount Everestu“ se hodí mít s sebou parťáka nebo i partu lidí, která vás podpoří, ocení, pomůže vám v nouzi. Pro to se obklopte lidmi, kteří ve vás věří, kteří vám mohou poradit, dodat vám energii nebo vás odreagovat. Úspěch sám osobě není takovým úspěchem, když ho nemáte s kým sdílet. Proto nezapomínejte na důležitost mezilidských vztahů a na vaše fyzické i psychické zdraví, které vám žádný jiný „poklad světa“ nenahradí.

Pokud hledáte parťáka na svou cestu k úspěchu, můžete si také vybrat odborníka, který vám pomůže s odhalení vašeho skrytého potenciálů a může vás provázet na cestě za svým štěstím. Služby koučů dnes využívají nejen sportovci, ale i manažeři, umělci a vůbec kdokoli, kdo má zájem pracovat na svém osobnostním rozvoji, na své motivaci k práci, chce dosáhnout svého vytouženého cíle. Životní koučování ve svém produktovém portfoliu nabízí i Balance Centrum, v případě vašeho zájmu o bližší informace nás kontaktujte.

Autor: Aneta Unzeitigová