Setkávám se s klienty, kteří si stěžují na sníženou pozornost, zhoršenou paměť, problémy se spánkem, únavu a celkovou slabost.  Takové příznaky provází také dlouhodobá nespokojenost, pocity smutku nebo apatie, prázdnoty a nenaplnění. S těmito problémy se zákonitě začnou nabalovat další, jako je zhoršený výkon v práci nebo ve škole, podrážděnost, náchylnost ke konfliktům s tím spjaté vztahové problémy, které vedou až k sociálnímu stažení a izolaci.  U tak rozsáhlé škály symptomů je těžké hledat prapůvodní příčinu tohoto bludného kruhu negativních emocí, pochmurných myšlenek a disfunkčních změn chování, které vyúsťují v somatické projevy psychické nepohody.  Každý může vnímat jako akutní a naléhavé něco jiného, ale většinou to bývá (bohužel) až tělo, které se musí ozvat a upozornit na přetrvávající a dále neunesitelnou situaci. Pak teprve mnozí z nás vyhledají odbornou pomoc. Je třeba se zamyslet, co v tuto chvíli je nejvíce potřeba respektive, kde bude klient jako první schopen učinit změnu.

Když už tělo stagnuje, je zřejmé, že se problém odráží v celkové životosprávě člověka a zde bych také sáhla po první pomoci. Můžeme se společně zamyslet nad tím, co děláme pro to, aby našemu tělu bylo lépe. Protože stejně jako psychické zdraví ovlivňuje to fyzické i zdravé tělo může mít blahodárný účinek pro pochroumanou duši. Mezi mé první otázky, na které se ptám, patří „V kolik hodin chodíte spát a v kolik vstáváte? Bylo to alespoň 6 – 7 hodin?“ nebo „Co Vám brání v dostatečném kvalitním spánku?“. Je to pracovní vytížení, dohánění povinností v pozdních večerních hodinách, co nám často brání zalehnout o pár hodin dříve. Proč si nedopřát více odpočinku a klidu, když po tom tělo neúprosně touží. Nemoc je přece jasný signál toho, že už tělo takto dál nemůže.

Další otázkou je strava a způsob jakým jíme. „Snídáte?“ „Máte alespoň 4-5 porcí jídla denně?“ „Jíte alespoň jedno teplé jídlo denně?“ „A co jíte?“ Každý den, bychom měli našemu tělu dopřát příjem zeleniny a ovoce, proto aby mělo dostatek vitamínů, vlákniny, energie pro zvládnutí všech náročných úkolů, které nás čekají. Každý den bychom měli také vypít alespoň 2-3 vody bez přidaných sladidel, aby se naše tělo mohlo očišťovat od nežádoucích látek. Jsou to notoricky známé zásady zdravé životosprávy, a přesto je tolik lidí přehlíží nebo opomíjí. To, co tělu dodáváme, má zásadní vliv na to, jak funguje nebo nefunguje. Kromě toho, co jíme, je také důležité si uvědomit, jakým způsobem jíme. „Je to často ve spěchu, bez vychutnání, bez potřebného klidu na vytrávení?“ Pak v tom případě se nemůžeme divit, že nám z toho není dobře, máme zažívací obtíže, přejídáme se nebo hladovíme. Věnujte pozornost tomu, když jíte a dopřejte tělu požitek a radost z toho, že se sytí, jedině pak může spokojeně dojít k procesu výměny potřebných látek a vyloučení těch nepotřebných.

A jak je to s pohybem? „Máte pravidelnou fyzickou aktivitu alespoň 3-4 hodiny týdně?“ Chodíte někam cvičit, běháte, tančíte, chodíte do přírody, jezdíte na kole? Je v celku jedno, jaký pohyb a jak intenzivně ho vykonáváme, důležitá je jeho pravidelnost. Tělo si rádo zvyká na lenošení, ale ve skutečnosti je to to nejhorší zlo. Naopak pravidelný pohyb je tím nejlepším zdrojem pro naši fyzickou i duševní obranyschopnost. Cvičení v těle aktivuje látky, které nás vyzbrojují proti stresu, úzkostem a jiným splínům všedního dne. Sport je zdrojem pocitu štěstí, protože štěstí souvisí s produkcí endorfinů.

Pevně věřím, že každý z nás dokáže najít ve svém nabitém programu, který věnujeme práci, rodině, přátelům nebo úplně cizím lidem také pár hodin jen a jen pro sebe. A ten čas využije pro to, aby si odpočinul, aktivně nebo pasivně, odmění své tělo, za to jak dobře funguje a vrátí mu energii, kterou po něm bude zase brzy požadovat.

Pokud se potřebujete poradit ohledně změny vaší životosprávy nebo se chcete dozvědět více o zdrojích tělesné i duševní harmonie, kontaktujte nás. Od toho je tu Balance Centrum 🙂

Autor: Aneta Unzeitigová