Balance centrum, Den zdraví ve společnosti DHL, listopad 2018 předznamenal téma, kterým se od této chvíle zabývám hlouběji a se zájmem. Zdravý spánek – základ spokojenosti člověka, znovu nabytí sil a hluboká relaxace. Jak na to?  Za mne dnes třeba ukázkou z nové pohádky „Kouzelná zahrada“.

„Zavřete oči a vstupte do kouzelné krajiny příběhu, který začíná tím, že se zhluboka nadechnete a velmi dlouze vydechneme. Že to nejde? Nikam nespěcháme…

Představte si balónek, který chcete s hlubokým výdechem nafouknout tak, aby mohl vzlétnout. Dnes až k dálavám, kde jsou stromoví lidé a jejich modřínový háj. Ale nepředbíhejme. Nádechů a výdechů to bude chtít více“.

S pozorností na svůj dech vstoupíme v pohádce do kouzelné zahrady, kde se začne odehrávat příběh stromové elfky Týninky a poletušky Crepina. Díky vyprávění maminky Sárie se dětem i dospělým může klidně usínat a mohou bezpečně vstoupit do říše snů. K tomu jsou určené kapitoly s imaginacemi: můžete zakořenit jako strom, proletět se s větrnou peřinou anebo najít svoji šťastnou hvězdu. Kdo by ji nechtěl mít, že? A pak se vrátit domů, do svého pokoje, zachumlat pod peřinu a usnout.

Co imaginace vlastně je a k čemu je dobrá?

Imaginace je schopnost člověka představovat si různé obrazy, vzpomínky nebo i nové situace. Já například schopnost představivosti využívám čím dál častěji ve své práci s lidmi – v kurzech, v terapii, meditaci, józe, na divadle.

Možná jste již někde četli, že síla představivosti je větší než síla vůle. Ano, je to tak. Znáte to, kolik myšlenek a pochybností, které často vyvolávají strach a nespokojenost, si během dne vytvoříme…. Není to příjemné a hlavně to může roztočit negativní „kolotoč“ dalších myšlenek, pocitů, emocí. Co s tím? Pracovat se svojí představivostí je jedna z možností, jak změnit způsob myšlení, jak rozvíjet fantazii a kreativní životní postoj, a změnit tak linearitu negativního vidění věcí a situací. Je to úžasná možnost jak tvořit obrazy dobrého místa a pomocníků, která je v každém z nás. Pokud jí nedáme poněkud nedůvěryhodnou nálepku „ezoterika“, můžeme ji rozvíjet jako svoji vnitřní moudrost, probudit ji v sobě jako sebeléčebný proces. Cestou k sobě tak můžeme objevit bohatství v nás skryté, prostor nekonečných možností – naši kouzelnou zahradu.

Popřejme Týnince a Crepinovi, ať jim tady na Zemi září šťastná hvězda i zvědavé oči dětí. Setkat se nimi můžete na křtu 24. 5. 2019, v 15.00 v Luxoru, kde budou jejich kmotři – MUDr. Jan Vojáček, herečka Vlastina Svátková Kounická a ilustrátorka Kateřina Kofroňová. Těšíme se na vás.

Autorka Aneta Pavlová