DOVOLTE MI PLAKAT. DOVOLTE SI PLAKAT. Od včerejšího dne jsem měla delší telefonický hovor s 5 ženami (klientky nebo ženy mi blízké). 4 z nich sdílely toto: „zažila jsem něco zvláštního. Strašně moc se mi chtělo brečet, musela jsem se nějak schovat, požádat, ať mě nechají být, a plakala jsem….docela hodně, ani nevím proč. Bylo to silnější než já.“ Když to dneska ráno vyslovila ta 4 z nich…věděla jsem, že je čas toto téma uchopit a brát vážně. Co se to v nás děje?
A ano, může to jistě probíhat i u mužů.
Pláč je přirozená a instinktivní reakce. Pláčeme, když cítíme smutek, bolest, vztek, beznaděj, ale i dojetí a velkou radost.
Slzy obsahují látku endorfin, který pomáhá tišit bolest a zvládnout stres. Smyslem pláče je tedy zklidnění jedince. Je to dobře vymyšlená věcička, a proto je nesmysl pláč potlačovat a bránit se mu! Pláč také vzbuzuje v okolí soucit a lítost, upozorňuje okolí na to, že se s námi něco neobvyklého děje. Dostáváme utěšení, pomoc, objetí….a to opět pomáhá se z toho dostat.
Proč ale tak moc? Proč právě teď? Vidím zde 2 elementy, které vzbuzují pláč a přichází obvykle odděleně. Nyní se však objevují dohromady, což je možná specifikem dnešní situace a důvodem takto neobvyklého pláče.
1. Element: Dojetí, silná emoční situace, něco „zahrálo na naší strunu – oživilo nějaké naše osobní téma“, film, písnička, děti, pocit sounáležitosti, možnost být spolu doma takto intenzivně ….
2. Element: Je toho na mně moc, nezvládám, nejistota, frustrace, omezení, nemohu ovlivnit – beznaděj, strach, permanentní rušno, muset na něco reagovat, kdy už to skončí?, už nemůžu…..
A kdy jindy mohou být tyto 2 elementy pohromadě, než právě v této době? Teď, doma, v karanténě, v době „epidemie“ ?
Takže:
1. Když to přijde, nechte to plynou, nechte se si ulevit, nechte to proběhnout, odtéct, dejte pláči prostor a čas. (V práci bychom to museli ovládnout, díky bohu, že jsme doma :-)))
2. Je to přirozené, a zdá se to být normální v této nenormální situaci. Nejste v tom sami 🙂.
3. Ozval se pud sebezáchovy, zjistěte tedy, co vás ohrožuje, co vám vadí, čeho je moc, z čeho jste smutní, máte strach a pod. ? O čem ten pláč je? Je fakt důležité se v tom vyznat! Jinak probrečíte karanténu 🙂.
4. Když na to přijdete, piště do komentářů nebo do zprávy. Napíšu na to další příspěvek 🙂. Můžeme to řešit, pomoci si.
Pláč má velký význam ale nikoli nekonečný, bezradný, vydírající, depkózní …… 🙂
Bez nebo se slzou na tváři, přeji vám krásné slunečné odpoledne 😘